ساخت قفسه سینه و دنده با پرینت سه‌بعدی

سه شنبه 24 شهریور 1394 1576 بازدید کننده گروه دسته بندی نشده
پرینت سه بعدی

دانشمندان استرالیایی با استفاده از پرینتر سه‌بعدی موفق به ساخت قفسه سینه و دنده از جنس تیتانیوم برای پیوند زدن به یک بیمار سرطانی شدند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از GizMag، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود (CSIRO) استرالیا، پس از پروژه‌های موفق آزمایشگاه 22 در پرینت سه‌بعدی استخوان پاشنه پا، نگه‌دارنده دهان برای بیماران مبتلا به آپنه یا بی‌دمی (بیماری قطع موقت تنفس که عضلات تنفسی هیچ‌گونه حرکتی ندارند) و اولین موتور جت، حالا اقدام به پرینت سه‌بعدی ایمپلنت‌های (قطعات کاشتنی) پزشکی کرده است.

اولین پروژه این سازمان طراحی و پرینت استخوان جناغ سینه و قفسه سینه تیتانیومی برای جایگزینی در بدن بیمار 54 ساله مبتلا به سرطان بود.

استخوان جناغ و قفسه سینه دارای هندسه پیچیده‌ای هستند و این بدین معناست که کاشت مسطح و صفحه‌ای که به طور معمول برای این بخش از سینه به کار می‌رود، با گذشت زمان ناکارآمد می‌شوند.

به همین دلیل یک تیم جراحی در بیمارستان دانشگاه سالامانکا واقع در اسپانیا به فکر کاشت ویژه پرینت سه‌بعدی افتادند که گزینه بهتری برای این بیمار بود.

این مرد 54 ساله اسپانیایی از سرطان بافت دیواره قفسه سینه رنج می‌برد که این شرایط منجر به رشد تومورهای سرطانی در اطراف قفسه سینه وی شده بود. پزشکان برای بهبود و جلوگیری از گسترش بیماری مجبور به برداشتن بخش‌های مشخصی از قفسه سینه وی شدند.

کمپانی ساخت وسایل پزشکی « Anatomics» واقع در ملبورن استرالیا در همکاری با تیم جراحی این بیمار، با استفاده از سی‌تی اسکن‌هایی با وضوح بالا توانستند ایمپلنت مخصوص و ویژه‌ای برای این بیمار طراحی کنند که کاملا مطابق قفسه سینه وی باشد.

این کمپانی پس از تکمیل فرآیند طراحی برای پرینت آن به آزمایشگاه 22 روی آورد. این آزمایشگاه دنده و جناغ قفسه سینه را به صورت لایه لایه و با استفاده از پرینتر سه‌بعدی فلزی 1/3 میلیون دلاری خود که دارای پرتو الکترونی نیز هست، چاپ کرد.

پس از تکمیل پرینت استخوان جناغ سینه و بخش‌هایی از دنده، ایمپلنت کامل شده به اسپانیا منتقل شد و در سینه بیمار کاشته شد. این ایمپلنت دارای قطعاتی است که دور استخوان‌های باقی مانده قرار می‌گیرد که به وسیله پیچ‌ها و به طور ایمن به این استخوان‌ها متصل شوند.جراحی با موفقیت صورت گرفت و بیمار پس از 12 ساعت از بیمارستان مرخص شد.